Rosnąca popularność wyjazdów egzotycznych – na co zwrócić uwagę przed wylotem?

0
782
Wyjazd do egzotycznego kraju

Od kilku sezonów zimowych wzrasta popularność wyjazdów egzotycznych wśród Polaków. Podróżni muszą przygotować się jednak na opóźnienia – ponad 50% wszystkich lotów długodystansowych na świecie jest zakłóconych.nAż 97% światowych linii lotniczych odnotowało problemy co najmniej podczas jednego na trzy zrealizowane loty na długich trasach.

Najnowsze badanie AirHelp, opracowane na podstawie globalnych danych o lotach zrealizowanych w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 stycznia 2019 r., pokazuje, że 75 najbardziej punktualnych linii lotniczych dalekiego zasięgu odnotowuje opóźnienia. Blisko 3 na 5 lotów objętych analizą było opóźnionych powyżej 15 minut bądź odwołanych. Oznacza to, że około 55% wszystkich pasażerów podróżujących samolotem na trasie dłuższej niż 5 godzin może spodziewać się zakłóceń podczas lotu.

Najbardziej punktualną linią lotniczą długodystansową jest Hong Kong Airlines, której wskaźnik OTP (on time performance – wskaźnik punktualności) wyniósł 83,6%. Drugą pozycję zajęły linie Kenya Airwaves – 71,9%, a na trzecim miejscu zestawienia znalazły się Singapore Airlines z wynikiem 67% lotów na czas.

Z problemem opóźnień na długich trasach borykają się też europejskie linie lotnicze, nie mające swojego reprezentanta w rankingu 10 najlepszych przewoźników. Iberia zajęła dopiero 11. pozycję, a jej wskaźnik punktualności wyniósł 64%. Szczególnie narażeni na zakłócenia podczas dalekich podróży są też pasażerowie korzystający z usług nordyckich przewoźników. Zaledwie połowa samolotów takich linii jak: Finnair, SAS czy Norwegian dolatuje do miejsca docelowego o czasie. Jeśli natomiast chodzi o krajowego przewoźnika to LOT znalazł się dopiero na 70. miejscu zestawienia ze wskaźnikiem OTP zaledwie na poziomie 39%. Dobrą wiadomością dla podróżujących z tym oraz innym unijnym przewoźnikiem do lub ze strefy UE może być jednak przysługujące uprawnienie do uzyskania do 600 euro na osobę w ramach odszkodowania za zakłócony lot (opóźniony powyżej 3h lub odwołany).

Rosnąca popularność wyjazdów egzotycznych zimą

Wyniki badania wydają się tym bardziej istotne w obliczu rosnącego zainteresowania lotami do egzotycznych destynacji takich jak Dominikana czy Tajlandia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak mówi ekspert Travelplanet.pl wzrost popularności podróży egzotycznych wśród Polaków wynika głównie z ich większej dostępności oraz coraz bardziej atrakcyjnych cen.

Jesień i zima to czas wzmożonych podróży egzotycznych z biurami podróży, wzrastający z około 2% wyjazdów latem do około 20% w tym okresie. Wyjazdy te stały się popularne, a przede wszystkim znacznie bardziej dostępne, gdy od kilku sezonów touroperatorzy wprowadzili politykę przygotowywania ofert porównywalnych cenowo do wyjazdów narciarskich w Alpy – mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl i dodaje – Od kilku sezonów do czołówki najpopularniejszych krajów egzotycznych dołączyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale od lat jest to Dominikana, Tajlandia, Kuba czy Meksyk. Pozycje poszczególnych krajów w pierwszej dziesiątce w dużej mierze zależą od atrakcyjnej cenowo oferty.

Według danych portalu obecnie średni koszt egzotycznej wycieczki dla jednej osoby wynosi nieco ponad 5 000 złotych. Kilka sezonów wcześniej za taki wyjazd podróżujący musiał natomiast zapłacić około 7 000 złotych. Jednak jak podkreśla ekspert w tym roku oferty zaczynają się nawet od 2 000 złotych.

W okresie od listopada 2018 r. do końca stycznia br. spadł średni koszt egzotycznej imprezy turystycznej na osobę, z ponad 5 200 zł do nieco ponad 5100 zł. Jednak oferty wylotów na drugi koniec świata zaczynają się od niecałych 2 000 zł od osoby. W tych miesiącach odsetek wyjazdów egzotycznych z biurami podróży wyniósł niemal 20% i był taki sam jak w analogicznym okresie rok wcześniej – podsumowuje Radosław Damasiewicz.

Opóźnienie to nie jedyny problem pasażerów lotów długodystansowych

Wyjazdy egzotyczne nasilają się w okresie jesienno-zimowym również z powodów klimatycznych. Podróżujący z Polski decydują się na wyjazd na drugą półkulę chcąc uciec od panującej wówczas pory roku. Jednak tak dalekie podróże wiążą się nie tylko ze zmianą strefy klimatycznej, ale też i czasowej, co może przyczynić się do wystąpienia jet lagu. Oto kilka porad, jak skutecznie go pokonać i korzystać z uroków wyjazdu już od momentu wyjścia z samolotu:

1. Zsynchronizuj swój wewnętrzny zegar

Nasze rytmy okołodobowe ewoluowały, dlatego też wewnętrzny zegar człowieka w prosty sposób może uzależnić się od ilości i długości dziennego światła. Doświadczeni podróżujący wiedzą, że latanie na wschód w różnych strefach czasowych bywa bardziej problematyczne niż podróżowanie na zachód. Przyczyną tej różnicy jest fakt, że nasze organizmy mają tendencję do rytmu, który przekracza 24 godziny. Kiedy więc przykładowo lecimy z Polski do USA – ze wschodu na zachód, dzień się wydłuża i szybciej przestawiamy się na nowy czas niż w przypadku podróży z Japonii do Polski.

2. Weź niewielką ilość melatoniny

Melatonina to hormon, który podpowiada naszemu umysłowi, kiedy nadchodzi czas, by się uspokoić i zasnąć. Biorąc nawet niewielką jej ilość, od trzech do pięciu miligramów, na 30 minut przed snem, można realnie pomóc zegarowi naszego ciała. Kiedy zażyjemy melatoninę rano, stymulujemy mózg by uwierzył, że spaliśmy dłużej. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy dawkowaniu, gdyż ten naturalnie wyprodukowany hormon może być łatwo stłumiony poprzez jasne światło. Dlatego też przez co najmniej godzinę od jej zażycia należy unikać rażących ekranów.

3. Czas posiłków

Jedzenie na pokładzie samolotu może okazać się problematyczne dla naszego organizmu i przyczynić się do wzmożenia efektów jet lagu. Posiłki, choć podawane w małych opakowaniach, są bogate w szybko przyswajalne węglowodany, nadmiernie przetworzone tłuszcze oraz szkodliwe dodatki. Eksperci od walki z jet lagiem doradzają, by ograniczać jedzenie podczas lotów.

4. Weź zimny prysznic

Wzięcie prysznica pod zimnym strumieniem wody teoretycznie może wywołać reakcję hormonalną przypominającą normalną pobudkę, pomagając przywrócić organizm do właściwego stanu. Natomiast wieczorami zaleca się ciepłą kąpiel. Wejście do chłodniejszego pokoju spowoduje, że ciało stanie się bardziej senne.

5. Planuj dotrzeć do celu podróży wieczorem

Najlepszą wskazówką na walkę z jet lagiem jest wykupienie biletów, tak by dotrzeć do miejsca docelowego wieczorem. W ten sposób szybciej udaje się zasnąć i obudzić wypoczętym. Należy też pamiętać, by przestawić zegarek na godzinę docelową. Najlepiej zrobić to jeszcze przed startem samolotu, dzięki czemu wyruszając w podróż oswajamy się z rutyną naszych kolejnych dni.