Zaczynasz przygodę z kajakiem? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

0
1155
splyw kajakiem

Kajakarstwo jest niezwykłym sportem, który w przyjemny sposób pozwala zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Przy okazji możemy odwiedzić niezwykle interesujące miejsca i cieszyć się malowniczymi widokami. Dłuższy spływ kajakiem oznacza jednak nieco bardziej wnikliwe przygotowania, niż zakup wiosła i samego kajaka. Co należy przez to rozumieć?

Na spływie kajakowym będziemy mieli styczność z wieloma sytuacjami, które będą wymagać różnego rodzaju sprzętu i akcesoriów. Musimy również odpowiednio zabezpieczyć swój ekwipunek, a także zadbać o komfort i wygodę. Jest to istotne szczególnie w przypadku długich tras – na których czekają nas liczne postoje i noclegi. Aby wszystko przebiegło bez komplikacji – zadbajmy o odpowiednie wyposażenie. Jakie są niezbędne przedmioty, które koniecznie musimy ze sobą zabrać, kiedy planujemy dłuższą wyprawę kajakiem?

Bez czego nie wsiadać w kajak?

Jeśli chodzi o oczywiste elementy wyposażenia – będą to oczywiście sam kajak i wiosło. Równie istotne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie swojego ekwipunku. Podczas spływu bowiem nietrudno o wywrotkę – szczególnie w trudnych warunkach.

Często również przypadkowo woda znajduje się w środku kajaka – a nie chcemy przecież, żeby nasze wyposażenie zamokło. Aby uniknąć takiej sytuacji, koniecznie wyposażmy się w worek żeglarski. Im dłuższa trasa – tym powinien być większy. Optymalna objętość worka to 30 litrów – niekiedy jednak może okazać się, że będziemy potrzebować nieco więcej miejsca.

Pompka do kajaka pneumatycznego – oszczędność czasu i wygoda

Ekwipunek niezbędny do spływu można podsumować słowami wiosła, pompki, akcesoria. W nich zawiera się bowiem wszystko, co będzie nam potrzebne. Jeśli chodzi o same pompki – te są dedykowane dla posiadaczy kajaków pneumatycznych. Ten rodzaj środka transportu ma swoje zalety – z których najważniejszą jest kompaktowość. Pompka pozwala nam szybko i bez wysiłku napompować kajak lub spuścić z niego powietrze. Dzięki temu oszczędzamy dużo czasu i energii, która będzie nam potrzebna do kontynuowania wyprawy.

Przygotowanie do wyprawy

Akcesoria na kajak są innym ważnym segmentem przedmiotów użytkowych, na które warto zwrócić uwagę. Oprócz wspomnianego wyżej worka żeglarskiego, warto zaopatrzyć się również w wodoszczelną kieszonkę na telefon. Dzięki niej będziemy mieli całkowitą pewność odnośnie do tego, że nasza komórka pozostanie w pełni sprawna. Możemy takową zakupić nawet bez wychodzenia z domu – w sklepie internetowym Decathlon.

Warto o tym pamiętać – zwłaszcza biorąc pod uwagę różne nieprzewidywalnie okoliczności. Może się zdarzyć, że na trasie zajdzie konieczność wezwania pomocy. Nikomu tego nie życzymy – na wszelki wypadek jednak warto zadbać o bezpieczeństwo swojego jedynego komunikatora. Komórka może się nam przydać również do zrobienia kilku pamiątkowych fotografii.

Kajakarstwo to sport, ale również bardzo interesująca forma turystyki. Jeśli należymy do osób, które czas wolny muszą spędzać aktywnie – kajak jest dla nas świetną propozycją. Możemy zwiedzić wiele miejsc bardzo małym kosztem. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio się przygotować przed rozpoczęciem spływu.