Wakacje – podstawowe informacje dla wyjeżdżających na wakacje

0
2570

Przed wyjazdem niezbędnym jest sobie przypomnieć jakie są zasady pakowania bagażu podręcznego, by obyło się bez rozpakowywania na lotnisku, wyrzucania rzeczy, czy niepotrzebnych spięć jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Przede wszystkim – warto zdecydować się na bagaż podręczny, ponieważ jest to zaoszczędzenie pieniędzy, które przydadzą się wam na pewno bardziej na miejscu.

Tym bardziej jeżeli są to krótki i szybkie wakacje – sama wygoda. Wiele osób decyduje się na plecak, zamiast walizki i słusznie – pozwala na więcej przez swoje dopasowywanie się do kształtów, łatwo w każdej chwili wyjąć z niego cokolwiek jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pakujemy w niego naprawdę tylko niezbędne rzeczy. Część znajdziemy w hotelu w pakiecie, a też z pewnością będziemy chcieli coś przywieźć z kraju, który odwiedzimy. Aby ułatwić sobie pakowanie i zająć jak najmniej przestrzeni odzież staramy się złożyć tak, by zajęła jak najmniej miejsca.

Najlepiej sprawdza się zwijanie w ruloniki i układanie koło siebie, jak najciaśniej damy radę. Nie zapomnijmy o miejscu na dokumenty niezbędne w podróży. Te najlepiej trzymać gdzieś pod ręką, a nie w razie sprawdzania wyjmować z dna plecaka, wszystko wyrzucając. A jakie to dokumenty? Paszport lub dowód osobisty w zależności do jakiego kraju się udajemy.

Dokumenty muszą być ważne i najlepiej paszport zabierać nawet jeżeli udajemy się do innego kraju należącego do strefy Schengen. Dowód to rzecz oczywista, musi być przy każdej podróży. Podobnie trzymamy na wierzchu które będą sprawdzane w trakcie odprawy – aby ułatwić sobie ten etap i przyspieszyć proces – kosmetyki i laptop na przykład.

Sprawdźmy też przed wylotem koniecznie listę rzeczy zabronionych w bagażu. Nie mówimy to o broni czy bombie, a na przykład o nożyczkach do paznokci czy pilniczku, który niewinnie zabieramy w kosmetyczce i przez co nie lecimy.

Wakacje z biurem podróży

Podróżując (http://thanks.com.pl/zlodzieje-na-wakacjach/) po Norwegii koniecznym jest odwiedzenie Bergen. To miasto przecież jest wpisane na światową listę UNESCO, nie bez powodu. Leży na granicy Morza północnego i norweskiego, ma wyjątkową zabudową i nieprzypadkowo określa się go „brama fiordów”. Bergen jest miastem bardzo niepozornym, można by nawet powiedzieć, że miasteczkiem. Otoczone górami, naprawdę chowa w sobie piękną architekturę i cudowną atmosferę.

Najbardziej was zaciekawi i powinniście się zacząć od dzielnicy Bryggen – leży nad zatoką zabytkową. Niemalże posklejane ze sobą domki w różnych kolorach, wąskie i spiczaste wyglądają cudownie, sąsiadując z portowym nabrzeżem. Ta ciasnota nie dusi nas, wręcz przeciwnie. Podziwiamy mądrze zagospodarowaną przestrzeń pełną różnych atrakcji kulturalnych. Zacznijmy od Muzeum Hanzetyckiego. To idealne miejsce by zgłębić historię miejsca, w którym się znajdujemy.

Najstarsze muzeum w Norwegii oferuje podróż po dziejach miasta, którego kiedyś było kupieckie do czasów nowoczesnych. Koniecznie musicie odwiedzić Miasto Griega, to kulturalna gratka. To miejsce narodzin i początków wielu artystów, tu też znajduje się najstarsza szkoła muzyczna gdzie grała pierwsza orkiestra symfoniczna. W tym miejscu znajduje się muzeum Troldhaugen, które pomoże nam zrozumieć z jak legendarnym dla muzyki miejscem mamy do czynienia i jak kultowym norweskim kompozytorem. Jeżeli traficie latem i wpadniecie do domu, w którym tworzył, to załapiecie się na doskonałe, kameralne koncerty w nim grane.

Jeżeli jesteśmy w mieście portowym no to koniecznie targ rybny. Torget znajduje się w samym sercu miasta. Jest to miejsce, gdzie nabędziemy ryby świeże jak nigdzie indziej i zasmakujemy takich egzotyków jak mięso renifera. Prócz zakupów, jest na co popatrzeć. W pobliżu targu znajduje się Akvariet. To 70 ogromnych akwariów, pełnych najróżniejszych gatunków – ryby, foki oraz pingwiny.

Nie zapominajmy, że miasto otaczają góry. Warto z tego skorzystać. Miasto oferuje wycieczki kolejką liniową, na wzgórze Floyen, gdzie widzimy cudowną panoramą i miasto z innej perspektywy. Możemy też pospacerować na jednej ze stu ścieżek. Miasto oferuje wiele rodzai atrakcji, mimo tak małych rozmiarów.

Wakacje w Bieszczadach

Jeżeli potrzebujecie urlopu w miejscu spokojny, niedaleko, ale z zupełnie inną panoramą niż macie dotychczas ze swoje biurka w pracy, to nic innego nam nie zostało jak was wysłać w Bieszczady. Zaraz powiemy dlaczego! Bieszczady to piękny teren, niepowtarzalny, rozległy i nie wymagający wielkich umiejętności wspinaczkowy, bo nie tak stromo górzysty. Tak naprawdę o każdej porze roku coś oferuje. To miejsce, którym Polska może się chwali na skalę międzynarodową.

Miejscem, które trzeba zobaczyć, by zrozumieć o co chodzi z tą całą miłością do Bieszczad to Jeziora Duszatyńskie i rezerwat Zwiezło. Znajdują się na trasie głównego szlaku i jest to bardziej jeziorko, gdyż tych tutaj nie ma za wiele. Znajdują się na terenie rezerwatu. Jeziora osuwiskowe, które z tego powstały wyglądają cudownie i mają ogromny urok. Z jezior polecamy szczególnie jeszcze Jezioro Bobrowe, które wyróżniają drzewa, a raczej ich kikuty wystające ponad tafle jeziora. Przyroda (BEmpire.pl) jest tutaj bardzo zróżnicowana. Bagienka, torfowiska, zbiorowiska łąkowe, a w tym wszystkie napotkamy bobry.

Dla ułatwienia podróżnikom. Od niedawna pojawił się taras widokowy, który umożliwia zobaczenie panoramy całego jeziora i okolic. Nie możecie ominąć wodospadów w Bieszczadach. A jest ich mnóstwo: Wodospad na Potoku Czartów Młyn, Wodospady na Potoku Huluskim, Szepit nad potoku Halyty, Na Olszczance, Kasarda, a to i tak nie wszystkie. Jedne mniejsze, drugie większe, wszystkie jednak pełne zieleni, niektóre z kapliczkami albo ruinami cerkwi czy dawnego młyna.

To nietknięta historia i przyroda. Z atrakcji niecodziennych jakie oferują Bieszczady na szczególną uwagę zasługuje Grota w Rosolinie. Kilkumetrowe jaskinie, liczne skały i progi, które wyrzeźbiła sama woda, zapadają w pamięć na długo. Warto jeszcze wspomnieć o punktach widokowych Bieszczad. Jednym z nich jest Przełęcz Wyżna. Oczywiście nie jest to ciche miejsce, mamy nawet tutaj parking, a i trzeba zakupić bilet by się wspiąć. Jednak dla takiej panoramy, warto.

Drugim punktem widokowym tak znanym, to Koziniec. Kamieniołom kiedyś, dzisiaj świetne miejsce na obserwacje Bieszczad w całej okazałości. Aby zdobyć wierzchołek kamieniołomu poruszamy się trasą nieoznakowaną, ale nie jest to trudna sprawa. Warto! Dla takich widoków warto.

Bilety lotnicze na wakacje

Kiedy już znajdziemy wymarzone miejsce na dłuższy lub krótszy wypoczynek, czas zająć się zakupieniem biletu. Jeżeli decydujemy się na samolot to warto poszukać tak, by znaleźć najtaniej, a nie wybrać się do pierwszego, lepszego biura podróży. Wiadomo, że warto wydawać na wakacjach, niż na podróż na sam odpoczynek. Dlatego też warto zasugerować się kilkoma naszymi radymi jak sobie upolować niedrogi bilet lotniczy.

Zdecydowanie unikamy czasu największego oblężenia biletowego (jeżeli nie jedziemy na konkretną ceremonię i sami decydujemy o czasie wycieczki). Czyli zdecydowanie nie polujemy na bilety w okresie Bożego Narodzenia, Wakacji (chociaż to zależy) i długich weekendów. Wtedy ceny są najwyższe, bo i zainteresowanie największe. Wysoki sezon to najgorszy moment na takie poszukiwania. Najlepiej decydować się na zakup bilety, kiedy większość nie podróżuje.

Poza tym miejsca, które odwiedzimy również nie będą przeludnione, a kolejki to żadna atrakcja turystyczna ani super wspomnienie. Najlepiej celować w jesień (październik-listopad), wiosną (luty-kwiecień), środek tygodnia. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić to najlepszy moment na łowienie okazji. Warto też postawić na kierunki pracownicze, a nie najmodniejsze turystyczne. Co nie znaczy, że musimy całkowicie zmieniać nasz plan. Świat jest pełen atrakcji.

Często większą okazją cenową jest polecieć do Oslo, niż bardziej nacechowanej turystycznie i przyciągającej więcej osób Hiszpanii. Przede wszystkim najważniejsze by umiejętnym nieprzepłaceniu i łowieniu okazji jest wcześniejsze planowanie zakupu, dużo wcześniejsze. Jeżeli możemy z wyprzedzeniem sobie zaplanować urlop (finansowia.pl) to wtedy od razu robimy przegląd biletów. 2-3 miesiące wcześniej, a nawet pół roku możemy nam zagwarantować naprawdę niskie ceny u dobrych przewoźników.

Cena nie jest niska z powodu jakości lotu! Jest też kilka stron internetowych, które pomagają takim poszukiwaczom. Warto im się przyglądać, dodać się do newsletterów, by uzyskiwać na bieżąco informacje o tanich lotach. Coraz większą popularnością cieszą się też blogi i fora, gdzie pojawiają się regularnie informacje o okazjach nie do przegapienia. Polujmy, śledźmy, poświęćmy trochę uwagi, a warto. Bo przecież i tak miejsce, do którego lecimy będzie wyglądać tak samo, niezależnie za jaką kwotę to zrobimy. A przecież najlepiej za jak najniższą.