Stocznia Gdańska – przewodnik po historii mniej znanej

0
926
Gdańsk

Stocznia Gdańska od lat przyciąga turystów z całego świata, a także pasjonatów historii i architektury.Do dziś można w niej znaleźć ślady ciągów technologicznych i obszary procesów produkcyjnych takich jak prefabrykacja i przygotowanie blach, budowa kadłuba, działy wyposażenia, działy silnikownie, strefa pracownicza, strefa projektowania, administracji i administracji.

W 2020 roku Stocznia Gdańska będzie polskim kandydatem do wpisania na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Atutem miejsca jest jego autentyczność i unikalność. Poza słynnymi obiektami jak np. Brama nr 2, warto poznać zakamarki, o których często zapominamy, a kryją w sobie wyjątkowo ciekawą opowieść.

Hala 89A – montownia U-Bootów, magazyn główny, oaza artystów

Zbudowany w latach 1936 – 1938 obiekt na początku pełnił funkcję fabryczną – umieszczono tam montażownię U-Bootów, która produkowała części do niemieckich okrętów podwodnych. Następnie jej wnętrza służyły jako magazyn główny. Po wyłączeniu przestrzeni z działań stoczniowych zainteresowały się nią środowiska artystyczne. We pofabrycznych wnętrzach rozpoczęto organizację imprez, wystaw oraz innych aktywności związanych ze sztuką. Od 2004 roku w dawnej hali 89A funkcjonuje centrum konferencyjne, które wykorzystuje industrialne przestrzenie do aranżowania wyjątkowych spotkań biznesowych czy konferencji. Górna hala, o wielkości 3000 m2, została z kolei przystosowana do gry w paintball. Przy montażowni warto zatrzymać się przede wszystkim ze względu na jej bryłę, która wyróżnia się masową, żelbetonową konstrukcją. Uwagę zwracają także przeszklone klatki schodowe. W najbliższym czasie hala przejdzie rewitalizację. Zostaną jej nadane nowe funkcje również społeczne przy pełnym poszanowaniu wartości historycznych.

Budynek Dyrekcji Stoczni Cesarskiej – miejsce decyzji

Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej pochodzi z roku 1878 i jest tym samym jednym z najstarszych obiektów na tym terenie. Liczy 4000 m2 powierzchni i aż do 2002 r. mieściło się w nim biuro dyrektora. Przez lata obiekt przechodził wiele remontów i przeróbek budowlanych. Swój pierwotny kształt zachowała jednak większość przestrzeni parterowej, przede wszystkim żeliwne trzony kolumn czy wykonane z drewna schody i balustrada. Pierwsze piętro z kolei wciąż cieszy oko oryginalnymi dekoracjami hallu.

Dla miłośników historycznych wnętrz siedziba Dyrekcji będzie już niedługo jeszcze bardziej atrakcyjna. Budynek będący swoistym centrum dowodzenia w Stoczni, w tym roku przechodzi bowiem rewitalizację, która ma na celu przywrócić wnętrzom ich dawny blask, oczywiście z zachowaniem historycznego charakteru. Remont ten jest pierwszym krokiem na drodze do nadania nowego życia Stoczni Cesarskiej.

Kuźnia – techniczna perła historii

Najmłodszych z pewnością zainteresuje Kuźnia i stojący w niej ogromny młot kuźniczy, pochodzący z XIX-wieku. Narzędzie zakończyło swoje działanie dopiero w 2015 r. Przez ten cały czas jego zadaniem było wykuwanie niewielkich elementów, wymagających precyzji. Osoby pamiętające czasy świetności Kuźni wspominają, że praca w tym miejscu była bardzo ciężka, głównie ze względu na wielki hałas i panującą wysoką temperaturę, sięgającą nawet 60 stopni Celsjusza.

Stocznia Gdańska kryje w sobie ogrom ciekawych historii, które warto poznać podczas wycieczki. Poza zapoznaniem się z kluczowymi obiektami, dobrze zboczyć z najpopularniejszej ścieżki i zobaczyć również te mniej oczywiste, choć równie fascynujące zabytki.