Wakacje – zwiedzanie i odpoczynek

0
1709

Niektórzy z nas wybierając się na wakacje nie mają zamiaru zwiedzać lub leżeć w miejscu i praży się w słońcu, a wybierają tzw. urlop tematyczny. Czyli nie ustoją w miejscu, tylko co rok uczestniczą w sportach zimowych lub letnich. Dzisiaj trochę porad dla kogo sporty zimowe, jak się przygotować jeżeli chcemy aktywnie spędzać urlop w niskich temperaturach.

Przede wszystkim wśród sportów zimowych uprawianych przez turystów królują snowboarding i narciarstwo. To sporty wymagające dobrego przygotowania zdrowotnego i fizycznego. Trzeba dobrze zaplanować taki urlop, wziąć pod uwagę temperatury oraz obecność słońca na niektórych trasach. Nie chcemy wrócić z kontuzją, a ze wspomnieniami przecież. Taki wypad planuje się z wyprzedzeniem większym niż wakacje odpoczywające.

Chociażby dlatego, że trzeba przygotować organizm do wzmożonego wysiłku i uodpornić na różne temperatury. Dlatego wcześniej trenujemy – jogging, spacer – po prostu przygotować się do wzmożonej aktywności. Wcześniej też sprawdzamy stan naszego sprzętu. Czy wszystko jest sprawne. Jeżeli nie jesteśmy pewnie, a w tej sytuacji nie ma co oszczędzać, to zwróćmy się z prośbą o przegląd do profesjonalisty – skontroluje wiązania i resztę niezbędnych rzeczy, byśmy byli pewnie bezpiecznej jazdy. Przygotowujemy oczywiście odpowiednią odzież.

Tutaj potrzebujemy odzieży specjalistycznej narciarskiej i nie ma co zastępować jej inną, to może zaszkodzić  naszemu zdrowiu. Ta ma specjalną budowę zapewniającą termoregulację ciała, utrzymuje stałą temperaturę w czasie jazdy. Ważne też by ochronić miejsca, które w sportach tych łatwo padają ofiarą kontuzji – kolana łokcie – zabezpieczmy je. Przed wyjściem koniecznie na twarz nakładamy krem z filtrem, nawet kiedy słońce zachodzi i nie jest jakieś intensywne.

Temperatura może wyrządzić naszej twarzy sporą krzywdę, więc jest to niezbędne, tak samo jak okulary przeciwsłoneczne. Nie chodzi już tylko o słabszą kontrolę i widok trasy bez okularów, ale na pewnych wysokościach promieniowanie UV jest niesamowicie niebezpiecznie i może nam nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Nawet jeżeli nie jesteśmy na poziomie zaawansowanym i nie zdobywamy wielkich szczytów, to bez znaczenia.

Zabezpieczenia i przygotowania są niezbędne, by czerpać frajdę z aktywnego wypoczynku oraz by móc sporty zimowe uprawiać przez długi czas. Z racji, że mamy XXI wiek i nikt z nas nie rozstaje się na długo z telefonem, to też w wakacje z pewnością zabierzemy go ze sobą. Jeżeli tak się stanie, warto zainwestować w aplikacje na telefon, które mogą nam pomóc w podróży w najróżniejszych sytuacjach. Współczesne sklepy z aplikacjami oczywiście spełniają takie potrzeby i posiadają najróżniejsze gadżety – mniej lub bardziej potrzebne. Zacznijmy od tych najważniejszych, które naprawdę mogą nam pomóc podczas podróży, a wręcz często okazać się niezbędne. Cudo technologii do program Google Maps.

Trzeba pamiętać, że aby aplikacja działała musimy mieć łącze z internetem, a to nie zawsze jest takie proste za granicą. Użycie tej aplikacji jest proste, cel – znalezienie miejsca. Wpisujemy na danym obszarze poszukiwane miejsce i mapa pokazuje nam gdzie się znajduje. Mapy zostają zapamiętywane przez telefon co przydaje się w sytuacji offline, ale trzeba przyznać że nie jest to aplikacja która nas uratuje kiedy zgubimy się w puszczy amazońskiej. Bardzo przydatną, o renomie międzynarodowej aplikacją przydatną podczas podróży jest Wikitude.

Udane wakacje

Aplikacja korzysta z różnych źródeł informacji by stworzyć wielofunkcyjny program GPS. To nie tylko program, który określi nasze położenie, ale poda informacje o miejscu, wymieni zabytki i atrakcje w pobliżu. Idealna na wakacje i poszukiwanie atrakcji ułatwiająca, byśmy nic nie przegapili e-belfer.pl Oczywiście w trakcie podróży warto mieć aplikację bardzo dokładnie pokazującą obecną pogodę. Taka automatyczna w telefonie nie wystarczy nam, jeżeli od warunków zależy czy nasze wakacje się udadzą czy przesiedzimy całe w hotelu.

Cieszącą się największą popularnością i skutecznością aplikacją jest YR.NO. Program ten działa doskonale w każdej szerokości i długości geograficznej i doczytuje dokładnie warunki w każdej sytuacji. Na dodatek jego dokładność dotyczy nie tylko danego momentu, tylko pogody z wyprzedzeniem kilka dni, a nawet długoterminowo. Aplikacja jest szczególnie ważna i bierze pod uwagę nasze metody podróżowania, czy jest to dla turysty, czy dla aktywnego podróżnika, jeżdżącego na rowerze, na przykład. Aplikacje na telefonie przydaję się w podróży.

To jeszcze nie koniec, jest ich znacznie więcej. Z racji, że mamy XXI wiek i nikt z nas nie rozstaje się na długo z telefonem, to też w wakacje z pewnością zabierzemy go ze sobą. Jeżeli tak się stanie, warto zainwestować w aplikacje na telefon, które mogą nam pomóc w podróży w najróżniejszych sytuacjach. Współczesne sklepy z aplikacjami oczywiście spełniają takie potrzeby i posiadają najróżniejsze gadżety – mniej lub bardziej potrzebne. Zacznijmy od tych najważniejszych, które naprawdę mogą nam pomóc podczas podróży, a wręcz często okazać się niezbędne. Cudo technologii do program Google Maps.

Trzeba pamiętać, że aby aplikacja działała musimy mieć łącze z internetem, a to nie zawsze jest takie proste za granicą. Użycie tej aplikacji jest proste, cel – znalezienie miejsca. Wpisujemy na danym obszarze poszukiwane miejsce i mapa pokazuje nam gdzie się znajduje. Mapy zostają zapamiętywane przez telefon co przydaje się w sytuacji offline, ale trzeba przyznać że nie jest to aplikacja która nas uratuje kiedy zgubimy się w puszczy amazońskiej.

Bardzo przydatną, o renomie międzynarodowej aplikacją przydatną podczas podróży jest Wikitude. Aplikacja korzysta z różnych źródeł informacji by stworzyć wielofunkcyjny program GPS. To nie tylko program, który określi nasze położenie, ale poda informacje o miejscu, wymieni zabytki i atrakcje w pobliżu. Idealna na wakacje i poszukiwanie atrakcji ułatwiająca, byśmy nic nie przegapili. Oczywiście w trakcie podróży warto mieć aplikację bardzo dokładnie pokazującą obecną pogodę. Taka automatyczna w telefonie nie wystarczy nam, jeżeli od warunków zależy czy nasze wakacje się udadzą czy przesiedzimy całe w hotelu.

Przy aktywnym wypoczynku w naszym bagażu nie może zabraknąć środków higienicznych (jak w każdym innym). Tutaj trzeba skoncentrować się i zastanowić w jakich warunkach będziemy nocować i odpoczywać, co mocno zweryfikuje naszą listę kosmetyków. Zdecydowanie powinniśmy ograniczyć je do minimum. Jeżeli nie szykują nam się wystawne bale i randki na skałkach to wyjmijmy z kosmetyczki wszelkiego rodzaju kosmetyki do malowania, cienie, podkłady czy pomadki. To nie ułatwi nam podróży, rozmaże się w trakcie jej z pewnością, a na dodatek zajmie dodatkowe miejsce. W takiej podróży myślimy przede wszystkim o środkach, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Czyli na pierwszym miejscu powinna się znaleźć apteczka z podstawowymi elementami – bandaż, plastry, jeżeli to słoneczne rejony krem do opalanie z filtrem, by powrót nie bolał. Do tego warto mieć ze sobą jakiś żel antyseptyczny, kiedy nie będzie okazji umyć rąk, a zajdzie taka potrzeba, coś do odkażenia potencjalnych ran (woda utleniona, triobiotyk) oraz na wszelki wypadek jakiegoś rodzaju delikatne środki przeciwbólowe. Nie chcemy przecież żeby akurat ból głowy popsuł nam całe wakacje.

Nawet jeżeli ruszamy w dziką podróż to przecież w XXI nie odłączymy się od świata. Możemy sobie odmówić wrzucania zdjęć na facebooka lub Instagrama, ale z pewnością zechcemy mieć jakieś pamiątki. Aparatu nie odmówi sobie wielu z nas, jednak niektórym wystarczy telefon. Współczesne technologie pozwalają nam na posiadanie telefonu, który ma aparat wystarczająco wysokiej jakości, by zaspokoił naszą potrzebę zapisu obrazowego z podróży. Zawsze to oszczędność miejsca.

Pakujemy wszystko tak, by wywalczyć jak najmniej zajęcia przestrzeni, a jednocześnie wzięcia wszystkich niezbędnych rzeczy. Przecież skarpetki można schować do kubka, a kosmetyczkę zawinąć w kurtkę. Wśród tych wszystkich przyborów zbędnych bardziej lub mniej nie możemy zapomnieć, w zależności gdzie jedziemy o rzeczach najważniejszych, bez których daleko się nie ruszymy. Dlatego nie pakujmy się na ostatni dzień, bo karta bankomatowa lub gotówka, dowód osobisty i paszport same się nie spakują.

Dzisiaj opowiemy jak przygotować się do podróży jeżeli chodzi o bagaż w wakacje dla aktywnych. Wydaje się łatwe, ale jeżeli jest to wycieczka podczas, której mamy plecak to trzeba pamiętać by zrobi to jak najrozsądniej. Osiągnąć możliwie jak najmniejszy ciężar, gdyż będziemy to przecież dźwigać sami w dużym stopniu i nie zapomnieć niczego.

Wakacje dla każdego

Zamiast szczęśliwego i spokojnego oczekiwania na wakacje i odpoczynek, dręczymy się jak to wszystko zmieścić i czy na pewno to jest potrzebne, a to zbędne. Pomożemy wam w tych dylematach. Pamiętajmy o tym, że bagaż nie może przekroczyć pewnej wagi, dla naszego komfortu i zdrowia. Po co mamy się męczyć na wakacjach albo doznać kontuzji i robić postoje co kilka sekund. Najlepsza waga to do 16 kg w typowo podróżniczych plecakach.

Dzięki temu nie dość, że nie będzie umierać po drodze, to łatwiej nam będzie w podróży, mijając ludzi, przesiadając się. Mniejszy bagaż to mniej niedogodności w każdej sytuacji. Najważniejsza rzecz- odzież. Tu bierzemy pod uwagę warunki w jakich się znajdziemy. Jeżeli to aktywny wypoczynek w terenie to wygodna para butów (mogą być drugie na zapas) i stroje ciepłe oraz rozciągające się i termoaktywne. Pamiętajmy, że wybór butów może zadecydować o całej naszej podróży. Nie oszczędzajmy na wygodzie i komforcie – jeżeli to teren to trekkingowe są obowiązkowe.

Zawsze możecie sobie wrzucić do plecaka jakieś lekkie klapki i kiedy zajdzie możliwość dać odpocząć i poodychać zmęczonym stopom. Nie bierzemy żadnych kreacji, a zostawiamy plecak na rzeczy ważniejsze- ciepłe skarpety oraz dobrej jakości kurtka, która nie zawiedzie nas podczas żądnej pogody. Oczywiście ubrania składamy tak, by zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Nie wrzucamy byle jak, a najlepiej zwijamy w kostkę.

Jeżeli to podróż, o charakterze zdobywania szczytów i różnych dzikich terenów przejdźmy do tematu spania. Gdy w grę nie wchodzi wynajem, a planujecie spać pod gwiazdami to namiot (jeżeli kilka osób będzie w nim spało ciężar można nosić na zmianę) i koniecznie śpiwór. Jeżeli temperatura nie rozpieszcza, nie zapomnijcie o karimacie, dodaje stopni. Jeżeli to cieplejszy wypad, oszczędzicie miejsce decydując się na alamutę. Odradzamy materac, za dużo zachodu przy pompowaniu i miejsca, które zajmie.